Vánoční zvyky,Vánoce

23. december 2009 at 11:41 | Hanush.ka |  Other CLICK!
Anglie
V Anglii věší děti na Štědrý večer ke krbu velikou punčochu. V noci před Božím hodem vánočním se k nim komínem spustí Santa Claus a naplní punčochu dárky. Nade dveřmi bývají zavěšené větvičky jmelí, pod kterými se lidé políbí.
Francie
Ve Francii se slaví Vánoce trochu jako karneval. Na Štědrý den se všichni veselí, na hlavách nosí barevné kloboučky a v bytech rozvěšují ozdobné girlandy. Děti dostávají dárky až na Boží hod vánoční.
Itálie
V Itálii dostávají některé děti dárky až 6. ledna, na svátek Tří králů. Ale některé děti slaví Štědrý večer stejně jako my - s dárky od Ježíška, který se v Itálii jmenuje Babbo Natale. Domy bývají vyzdobeny velikými barevnými betlémy, vaří se sváteční pokrmy a oblíbená vánoční buchta Panettone.
Austrálie
V Austrálii žijí lidé ze všech zemí světa. Všichni si ze své původní vlasti přinesli i různé vánoční zvyky, takže svátky slaví mnoha způsoby. Protože ale v Austrálii Vánoce připadají na léto, slaví se často slavnostním piknikem na pláži.
USA
Ve Spojených státech amerických vozí dárky Santa Claus. Létá vzduchem na saních, které jsou tažené kouzelnými soby.
Rusko
V Rusku se nenaděluje na Štědrý den, ale na Nový rok přináší dárky Děda Mráz, který přijíždí na saních za doprovodu Sněhurky.
Polsko
V Polsku je zvykem prostírat u štědrovečerní večeře jeden talíř navíc pro případného hosta.
Švédsko
Ve Švédsku se Vánoce jmenují "Jul". V této době jsou domy ozdobené větvičkami durmanu. Dárky tam nosí "Julbock" - kozel vyrobený ze slámy, který nese na zádech balíčky.
Finsko
Ve Finsku navštěvuje děti Joulupukki, postava oděná do kozlí kůže bydlící v Laponsku. Finsko je jediná země, kde na Štědrý večer děti vidí postavu, která naděluje. Tato tradice připomíná českého Mikuláše.Jak se v jiných jazicích řeknou Vánoce

afrikánsky - Kersfees
albánsky- Christmas
anglicky - Christmas
dánsky - Christmas
estonsky -Jõulud
filipínsky - Pasko
finsky- Joulun
francousky -Noël
galicijsky- Nadal
holandsky- Kerstmis
chorvatsky- Božić
italsky- Natale
lotyšsky- Christmas
madarsky- Évzáró
nemecky- Weihnachten
španělsky- Navidad
vietnamsky- Giáng sinh

čínsky- 聖誕


je toho moc všechno nemám


Veselé Vánoce plné dárků a lásky ,štastný nový rok

 

1 person judged this article.

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Reklama